Godło RP Szkoła Podstawowa w Suchej Szkoła Podstawowa
im. Św. Królowej Jadwigi
w Suchej

W dniach 20.04. – 22.04. 2022 r. uczniowie klasy 4, 5, 6 i 7 pod opieką wychowawców p. M. Domagały, p. B. Żezały, p. M. Nocoń i p. R. Latacz uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W ciągu trzech dni udało się zobaczyć i zwiedzić najciekawsze miejsca w stolicy.

Pierwszego dnia zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. To niesamowita lekcja historii, czas zadumy i refleksji nad tym, jak nasi rodacy bohatersko walczyli o wolność stolicy. Następnie metrem udali się nad Wisłę, gdzie zobaczyli Pomnik Syrenki na Powiślu. Kolejnym, ale nie ostatnim punktem programu był cmentarz wyznaniowy na Powązkach. Spacerując po nim rozmyślali nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstania. Przejmujące były groby Alka, Rudego i Zośki, którzy niewiele starsi od naszych uczniów oddali życie za naszą ojczyznę. Zapalili na ich grobie pamiątkowy znicz. Tam też szukali również grobów znanych osób. Był to czas ciszy, spokoju i głębokiej zadumy.

 

Drugi dzień rozpoczęli od zwiedzania Stadionu Narodowego, gdzie mogli min. zapoznać się z historią i ciekawostkami Stadionu i zwiedzić pomieszczenia strefy zawodniczej wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy. Następnie udali się do Centrum Nauki Kopernik. Polecamy każdemu to niesamowite miejsce, gdzie na własnej skórze można przeżyć trzęsienie ziemi, położyć się na całkiem wygodnym łóżku z gwoździami, stworzyć coś z niczego w majsterkowni. Wszystkich pokazów doświadczeń i wystaw nie sposób wymienić, trzeba to po prostu zobaczyć. Na koniec nasi uczniowie poznali historię oraz dzieje przepięknej i niepowtarzalnej rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. W czasie lekcji muzealnej pt. "Z wizytą u króla", mieli okazję podziwiać i zachwycać się pięknem wystroju rezydencji, jak i otaczającym pałac malowniczo ukształtowanym ogrodem.

Trzeciego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, a potem wędrowali Krakowskim Przedmieściem, słuchając po drodze opowieści na temat historii mijanych miejsc. A były to: Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Adama Mickiewicza, Pomnik Powstania Warszawskiego, Plac Trzech Krzyży, Pałac Prezydencki, oraz Plac Piłsudskiego, a na nim Grób Nieznanego Żołnierza. Niesamowitym przeżyciem była zmiana warty przy grobie. Spacer po stolicy spowodował, iż nasze nogi odmawiały posłuszeństwa, ale było warto, bo dotarliśmy wreszcie do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie na 30 piętrze znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama miasta. Po tym udaliśmy się na krótki spacer po Parku Łazienkowskim, gdzie swoją siedzibę miał król Stanisław August Poniatowski.

Taki wyjazd to wspaniała lekcja historii, sztuki, przyrody, ale też czas, kiedy mogliśmy pobyć razem. Takie wyjazdy integrują, uczą, ale są również są odpoczynkiem od codzienności szkolnej.