Z ŻYCIA SZKOŁY

Święto Patrona - XVI Zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich

„Gaude, Mater Polonia!

Długo czekałaś, Jadwigo, na ten uroczysty dzień.

Prawie 600 lat minęło od twej śmierci w młodym wieku!”

Jan Paweł II, 8 czerwca 1997

W dniu uroczystości św. Jadwigi Królowej 8 czerwca 2022 w katedrze wawelskiej odbył się XVI Zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich. Zjazd odbywał się w 25 rocznicę kanonizacji Świętej Jadwigi. Nasi uczniowie wraz z opiekunami: p. Rozalią Latacz, p. Barbarą Żezałą oraz p. Elżbietą Orczyk również wzięli udział w tej pięknej uroczystości. Najpierw przeszliśmy w barwnym korowodzie od kościoła Mariackiego, przez Rynek Główny i ul. Grodzką, do katedry wawelskiej, gdzie przed Czarnym Krucyfiksem modliła się święta patronka i gdzie znajdują się jej relikwie. Nasi starsi koledzy z klasy VII przebrani za Jadwigę, Jagiełło oraz damy dworu prezentowali stroje z dawnych epok.

 

W katedrze uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Ksiądz prof. Jacek Urban, dziekan Kapituły Katedralnej, przypomniał w kazaniu, że 25 lat temu o godz. 10 rano na krakowskich Błoniach, dokładnie o tej samej porze, o której rozpoczęła się dzisiejsza Msza św., papież Jan Paweł II w obecności 2 mln ludzi ogłosił kanonizację królowej Jadwigi. Po mszy św. rozdano nagrody  5 edycji Konkursu Wiedzy o św. Jadwidze Królowej o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem: "Jadwiga matką uniwersytetu”. Nasza szkoła ponownie wzięła udział w tym konkursie, zajmując bardzo dobre miejsce w finale, za sprawą ucz. klasy VIII Szymona Rutkowskiego. Równie dobrze poradzili sobie Ala Stempień, Kacper Pacia, Oliwia Kwiecień oraz Filip Kapinos. Po uroczystym wręczeniu nagród oraz dyplomów oddaliśmy hołd relikwiom św. Jadwigi złożonym pod Czarnym Krucyfiksem. Modliliśmy się i składaliśmy czerwone róże. Pani Stanisława Buczek, prezes Rodziny Szkół Jadwiżańskich wspomniała także zmarłego w ubiegłym roku ks. Zdzisława Sochackiego, wieloletniego proboszcza parafii katedralnej, któremu zależało na tym, by jak najwięcej młodych ludzi nie tylko dowiadywało się o królowej Jadwidze, ale także, by przy okazji docierało na bezpośrednie duchowe spotkanie z nią przy jej relikwiach w katedrze wawelskiej.

Nie mogło również zabraknąć agapy, czyli spotkania towarzyskiego oraz poczęstunku w ogrodach seminarium duchownego po wspólnej mszy świętej, które służy umocnieniu więzi pomiędzy uczestnikami Zjazdu.

Już dziś nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

A tu piszą o nas:

https://krakow.gosc.pl/doc/7610369.Zlozyli-hold-sw-Jadwidze

https://krakow.gosc.pl/gal/spis/7611026.XVI-Zjazd-Rodziny-Jadwizanskich-cz-2

https://diecezja.pl/aktualnosci/szkoly-jadwizanskie-swietuja-na-wawelu/