Z ŻYCIA SZKOŁY

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

W tym roku zakończenie roku szkolnego w naszej szkole miało wyjątkowy, szczególny charakter. Po raz pierwszy od trzech lat cała nasza społeczność miała możliwość wspólnego spotkania i świętowania. Dlatego nie bez wzruszenia na początku uroczystości odśpiewaliśmy hymn i przywitaliśmy sztandar wniesiony przez kończących szkołę uczniów klasy 8. Po krótkim przemówieniu Pani Dyrektor Anna Krawiec wręczyła uczniom klas starszych świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce. W wyjątkowy sposób – Perełką Św. Królowej Jadwigi uhonorowani zostali uczniowie, którzy swoimi osiągnięciami i postawą na trwale zapisali się w historii naszej szkoły: Filip Kapinos, Kacper Pacia i Szymon Rutkowski.

W części artystycznej najpierw wystąpili uczniowie klasy 4, którzy swoim tańcem wprowadzili nas w wakacyjny nastrój. Ostatnie słowo należało oczywiście do ósmoklasistów, w tej chwili już absolwentów. Rozpoczęli oni swój występ polonezem, a następnie zaprezentowali piękny program muzyczny, by zakończyć zabawnym, a jednocześnie wzruszającym pokazem slajdów, przypominającym wspólnie przeżyte chwile.

Gminny bieg przełajowy

20 czerwca 2022 roku odbył się bardzo lubiany przez młodzież Gminny Bieg w ramach akcji „Polska Biega”. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół gminy Trzyciąż podzieleni na kategorie wiekowe. Na starcie nie mogło oczywiście zabraknąć zawodników z naszej szkoły.

Odnieśli oni sportowe sukcesy, zajmując wysokie miejsca. I miejsce wśród chłopców w kategorii kl. VII – VIII zdobył, reprezentujący naszą szkołę Franek Pluta. W tej samej kategorii wiekowej Martyna Cygan zajęła trzecie miejsce. Również trzecia, ale wśród młodszych dziewcząt (kl. IV-VI), była Maja Świda. Najważniejsze były jednak nie wyniki, ale uczestnictwo. Biegi odbyły się przy pięknej pogodzie i w radosnej atmosferze. Na mecie na wszystkich czekały smaczne kiełbaski i nagrody, które wręczył zwycięzcom Wójt gminy Trzyciąż, Roman Żelazny.

DYŻURY WAKACYJE W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH W GMINIE TRZYCIĄŻ

DYŻURY WAKACYJE W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH W GMINIE TRZYCIĄŻ

Dyżury w oddziałach odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 13.00

27.06.2022r. - 17.07.2022r.   –  Dyżur pełnić będzie SP w Jangrocie

18.07.2022r. - 08.08.2022r.   –  Dyżur pełnić będzie SP w Suchej

09.08.2022r. - 31.08.2022r.   –  Dyżur pełnić będzie SP w Zadrożu

Wycieczka do Bochni

Wycieczka do najstarszej w Polsce kopalni soli.

W czwartek 9 czerwca uczniowie klasy 4 i 5 wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do kopalni soli w Bochni. Po dotarciu na miejsce zostali oni podzieleni na dwie grupy przez sympatyczną parę przewodników. Program zwiedzania trwał aż 5 godzin. W tym czasie obie grupy rozchodziły się i spotykały, wykonując po drodze różne zadania i rywalizując ze sobą. Dużo emocji wzbudził już sam zjazd do kopalni, stara winda przeniosła nas wszystkich w kilkanaście sekund przeszło 200 metrów w dół. W ten sposób znaleźliśmy się poniżej poziomu morza. Od tej pory zaczęło się wędrowanie w górę i w dół urozmaicone spotkaniami z postaciami z zamierzchłej przeszłości.

 

Można też było zagrać w kosza i w piłkę nożną na podziemnej sali gimnastycznej. Na koniec wycieczki każdy otrzymał upominek w postaci woreczka bocheńskiej soli. Ale to nie była ostatnia niespodzianka, po wyjeździe na powierzchnię trafiliśmy na burzę i wielką ulewę. Musieliśmy długo czekać, by móc dostać się do autobusu. Wycieczka była bardzo udana, pełna atrakcji, a burza sprawiła, że jeszcze lepiej ją zapamiętamy.      

Wycieczka do Krakowa

9 czerwca uczniowie kl. I- III z opiekunami p. Bożeną Żurowską, p. Bożeną Gumulą, p. Barbarą Gamrat i p. Elżbietą Orczyk odwiedzili Kraków. Wizyta rozpoczęła się w Ogrodzie Doświadczeń imienia Stanisława Lema . Była to doskonała okazja do nauki przez zabawę. Dzięki interaktywnej ekspozycji dzieci mogły poznać wiele praw fizyki. Mogły dotknąć wielu urządzeń i różnymi zmysłami doświadczać zjawisk fizycznych. Urządzenia usytuowane są na świeżym powietrzu ,wśród zieleni ,dlatego wszyscy cieszyli się, że pogoda tym dniu dopisała.

Następnie uczestniczy wycieczki udali się do ZOO. Dzieci podziwiały różnorodne zwierzęta z całego świata. Wszystkie były przepiękne, ciekawe i wszystkie wywoływały „OCHY!” i „ACHY!”. Dzieci brały też udział w pokazie karmienia uchatek.

Słońce przygrzewało coraz mocniej. Wśród zieleni krakowskiego ZOO dzieci odpoczęły, zakupiły pamiątki i pełne wrażeń ruszyły w drogę powrotną do domu.

Czytaj więcej: Wycieczka do Krakowa

Święto Patrona - XVI Zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich

„Gaude, Mater Polonia!

Długo czekałaś, Jadwigo, na ten uroczysty dzień.

Prawie 600 lat minęło od twej śmierci w młodym wieku!”

Jan Paweł II, 8 czerwca 1997

W dniu uroczystości św. Jadwigi Królowej 8 czerwca 2022 w katedrze wawelskiej odbył się XVI Zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich. Zjazd odbywał się w 25 rocznicę kanonizacji Świętej Jadwigi. Nasi uczniowie wraz z opiekunami: p. Rozalią Latacz, p. Barbarą Żezałą oraz p. Elżbietą Orczyk również wzięli udział w tej pięknej uroczystości. Najpierw przeszliśmy w barwnym korowodzie od kościoła Mariackiego, przez Rynek Główny i ul. Grodzką, do katedry wawelskiej, gdzie przed Czarnym Krucyfiksem modliła się święta patronka i gdzie znajdują się jej relikwie. Nasi starsi koledzy z klasy VII przebrani za Jadwigę, Jagiełło oraz damy dworu prezentowali stroje z dawnych epok.

Czytaj więcej: Święto Patrona - XVI Zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich

Dzień Mamy - wyjątkowe spotkanie w naszej szkole

„Nie pytajcie mnie, jak wyglądała moja matka: czy można opisać słońce? Z mamy promieniowało ciepło, siła, radość. Bardziej pamiętam te odczucia niż rysy jej twarzy. Przy niej śmiałem się i nic złego nie mogło mi się przytrafić”.                 ( Éric-Emmanuel Schmitt)

7 czerwca odbyło się w naszej szkole spotkanie poświęcone pierwszym osobom, które każdy spotyka na drodze swojego życia - MAMOM.

MAMA - od samego początku zatroskana jest o istnienie, o przyszłość swojego dziecka. Pełna niepokoju, pełna ciepła i serdecznych gestów, oddana bez reszty swemu wielkiemu skarbowi - DZIECKU, daje mu swoją miłość, czas, siłę i serce.

A jak ważna jest dla każdego dziecka mama?

Mamy przekonały się o tym oglądając program artystyczny przy aromatycznej kawie i ciastku.

Czytaj więcej: Dzień Mamy - wyjątkowe spotkanie w naszej szkole

Leśna wycieczka

12 maja klasa V wybrała się na wycieczkę do Nadleśnictwa Miechów. Podczas niej uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach edukacyjnych o tematyce leśnej. Wzięli udział w kilku konkurencjach: układali nazwy drzew z drewnianych puzli, wyszukiwali najciekawsze informacje o wyznaczonym gatunku drzewa i przedstawiali je swoim kolegom, układali wyraz "ptaki" pociągając za sznurki. Usłyszeli też dużo ciekawych informacji o zwierzętach leśnych i trybie ich życia. Zwieńczeniem wycieczki było ognisko-oczywiście z pieczeniem kiełbasek, które zorganizowały opiekunki p.Agnieszka Bugaj i p.Barbara Żezała.

Czytaj więcej: Leśna wycieczka

Targi Edukacyjne w Krakowie

Zajęcia w ramach doradztwa zawodowego.

Jak co roku ósmoklasiści stają przed trudnym wyborem szkoły ponadpodstawowej. Liceum, technikum, a może szkoła branżowa to pytanie zadaje sobie każdy uczeń kończący szkołę podstawową. W ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klasy 8 uczestniczyli w Targach edukacyjnych w Krakowie pn. Festiwal Zawodów w Małopolsce. W tym roku zaprezentowało się ponad 70 małopolskich szkół kształcących zawodowo, służby mundurowe, a także szkoły policealne i uczelnie kształcące w zawodach medyczno-społecznych. Nowoczesne stoiska przygotowane przez szkoły zawodowe z Małopolski wspólnie z przedsiębiorcami, dają młodym ludziom pogląd na możliwości edukacyjne regionu i perspektywy zawodowe. Dodatkowo uczniowie mogli skorzystać z porad doradców zawodowych.

Czytaj więcej: Targi Edukacyjne w Krakowie

Majowe Święta

„Takiego maja, ślicznego maja nie było jeszcze!

Umył się rano rosą poranną, srebrzystym deszczem”…..

29 kwietnia grupy przedszkolne i ucz. kl. I – III uczcili majowe święta.

W tym celu wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie został odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci recytowały także wiersze i śpiewały piosenki o Ojczyźnie. Spotkanie umiliły nam również piosenki w wykonaniu dziewczynek z klasy czwartej Mai i Martynki.

„ Potem się otarł przędzą ze złota w tęczę wplecioną,

Włosów promienie związał misternie wstążką czerwoną.

Po słońca smużkach na lekkich nóżkach,

Zbiegł z piosnką do nas…..

Czytaj więcej: Majowe Święta

Dzień Ziemi w młodszych klasach

Dzieci wykonały plakaty prezentując na nich zachowania właściwe, czyli w jaki sposób powinno się dbać o przyrodę i zachowania , które szkodzą przyrodzie. Klasa pierwsza przedstawiła też teatrzyk ekologiczny pt. „Sznurek Jurka” przypominając wszystkim o segregowaniu śmieci. Dzieci śpiewały piosenki, oglądały filmiki edukacyjne o tematyce ekologicznej, czytały wiersze i opowiadania, rozwiązywały zagadki i rebusy.

Przedstawiły inscenizację do wiersza „Chora rzeka”. Powstały też przepiękne prace plastyczne, na których pojawiła się nasza planeta cała w kwiatach, w serduszkach, w zieleni, z napisami 22 kwietnia.

W każdej klasie znajduje się również „ ogródek kwiatowy”. Uczniowie pielęgnują hodowlę mieczyków i frezji.

Czytaj więcej: Dzień Ziemi w młodszych klasach

Dzień Ziemi w naszej szkole

Na całym świecie Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia. Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Zainwestuj w naszą planetę”.

W naszej szkole uczniowie klasy 4, 5 i 6 włączyli się do obchodów Dnia Ziemi biorąc udział w sprzątaniu najbliższej okolicy.

Czytaj więcej: Dzień Ziemi w naszej szkole