Z ŻYCIA SZKOŁY

„Są takie dni w styczniu kiedy czujemy ciepło na sercu, pomimo zimna i mrozu.”…

Składanie życzeń to prawdziwa sztuka. Szczególnie, gdy odbiorcami są tak dostojne osoby jak Babcia i Dziadek, którzy swoje święto obchodzą 21 i 22 stycznia. Życzenia dla babci i dziadka powinny być wyjątkowe. I właśnie takie pojawiły się na przepięknych laurkach wykonanych na zajęciach plastycznych (jeszcze przed feriami) dla swoich Babć i Dziadziusiów przez uczniów kl. I- III. Zawierały m.in. wdzięczność za opiekę, wspólną zabawę, życzenia zdrowia i spełnienia marzeń.

Dziadkowie na pewno poczują się wyjątkowo w tym dniu, kiedy otrzymają tak wyjątkowe życzenia i pewnie niejedna łza zakręci się w oku, gdy dowiedzą się za co kochają ich wnuczęta. Uczniowie klasy trzeciej przygotowali wspaniałe przemyślenia „Za co kochają Babcię i Dziadka”. Zrobili to pięknie, serdecznie!

Czytaj więcej: „Są takie dni w styczniu kiedy czujemy ciepło na sercu, pomimo zimna i mrozu.”…

Sportowe sukcesy naszych uczniów

W sportach zespołowych uczniowie z niewielkich, wiejskich szkół zwykle stoją na straconej pozycji. Są tam pojedyncze klasy i ograniczone możliwości selekcji najlepszych zawodników. A jednak nasi uczniowie pokazują, że odniesienie sukcesu w rywalizacji z kolegami z wielkich, miejskich szkół jest możliwe. Oczywiście nie w najbardziej popularnych dyscyplinach sportowych jak piłka nożna czy koszykówka, ale w unihokeju już tak.

Świadczą o tym osiągnięcia kolejnych roczników uczniów naszej szkoły. W bieżącym roku obie drużyny unihokeja (dziewczęta i chłopcy) w kategorii wiekowej 14-15 lat odniosły bezdyskusyjne zwycięstwo w powiatowym turnieju w Olkuszu. Dzięki temu awansowały do finału wojewódzkiego Małopolskich Igrzysk Młodzieży w Unihokeju. Odbył się on w dniach: 24 listopada (chłopcy) i 26 listopada (dziewczęta). Wyjazd na zawody był możliwy dzięki wsparciu udzielonemu przez Urząd Gminy Trzyciąż, który opłacił koszt przejazdu młodzieży i opiekunów.

W Nowym Targu obie drużyny zajęły 5. miejsce, walcząc jak równy z równym z przeciwnikami z innych małopolskich szkół. Warto dodać, że wśród rywali były drużyny z miast posiadających pierwszoligowe zespoły hokejowe, takich jak: Oświęcim, Nowy Targ i Krynica. Wielu naszych rywali, hokeistów halowych, na co dzień trenuje i gra w hokeja na lodzie, podnosząc swoje umiejętności techniczne i dyscyplinę taktyczną. Na tym tle jeszcze bardziej należy docenić sukces młodych sportowców z naszej szkoły. Nie bierze się on jednak znikąd. Jest wynikiem wytrwałej, wieloletniej pracy pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego, mgra Marcina Pluty wspieranego przez dyrekcję szkoły oraz władze gminy.

Taka dobra współpraca daje nadzieję na następne sukcesy w kolejnych latach. Życzymy naszym utalentowanym sportowcom kolejnych sukcesów.

Mikołajkowe spotkanie w naszej szkole

Tradycją już się stało, że 6 grudnia naszą szkołę odwiedza sam Święty Mikołaj! Tak też i w tym roku długo wyczekiwany gość, przybył do nas i sprawił, że dzień był wspaniały, wyjątkowy, pełen radości, życzliwości i uśmiechu. 

Jego wizyty z niecierpliwością oczekiwali nie tylko najmłodsi uczniowie, ale także Ci troszkę starsi, a nawet najstarsi. Na Mikołaja czekały piękne przedstawienia przygotowane przez uczniów pod bacznym okiem wychowawców, wierszyki, piosenki. Były też laurki, które uczniowie wykonywali dla wylosowanej osoby, a także teatrzyk cieni do piosenki Dziadzio Mikołaj. W tym dniu każdy został obdarowany upominkiem. Dobroduszny Święty nie zapomniał o dzieciach, dyrekcji i nauczycielach, częstując ich słodkościami. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że przez cały rok wszyscy byli grzeczni i zasłużyli na prezenty. Przy okazji podkreślono, że ideą,  jaka przyświeca obdarowywaniu się  prezentami, jest to, aby okazać sobie wzajemną życzliwość, budować pozytywne relacje, uczynić kogoś szczęśliwym.

Czytaj więcej: Mikołajkowe spotkanie w naszej szkole

Listopadowe atrakcje w klasach I-III

"Hokus-pokus, czary-mary,

niech się spełnią andrzejkowe czary.”

Magiczna atmosfera andrzejkowych wróżb zapanowała w klasach młodszych 22 i 23 listopada. Wróżby przeplatane były tańcami oraz muzycznymi zabawami .Dzieci były bardzo kreatywne i chętnie uczestniczyły w zabawach. Niektórzy przygotowali nawet swoje pomysły na „andrzejkowe przepowiednie”. Kto chciał mógł też przebrać się w tych dniach za kogoś wyjątkowego.

W czasie zabaw i tańców dzieci częstowały się smakołykami przygotowanymi przez rodziców poszczególnych klas.

Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a wróżby pobudzały wyobraźnię dziecięcą, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w „świat marzeń i fantazji”.

„ Miś jest mały i puchaty

Miś jest fajny i kudłaty

Miś jest gruby jak ta kula

Misia zawsze się przytula.”

Czytaj więcej: Listopadowe atrakcje w klasach I-III

ANDRZEJKI U PRZEDSZKOLAKÓW

25 listopada, przedszkolaki z grupy: Biedronki i Mrówki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych.

Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. Wspólnie odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Atmosferę dopełniały także kolorowe stroje, w które dzieci były przebrane. Nie zabrakło wśród nich księżniczek, wróżek, baletnic, czarodziejów, strażaków, supermanów i innych bajkowych postaci.

Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Czytaj więcej: ANDRZEJKI U PRZEDSZKOLAKÓW

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

24 listopada br. przedszkolaki z grup: Biedronek i Mrówek uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków.

Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", 'Jadą, jadą misie". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Czytaj więcej: DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dyskoteka Andrzejkowa

Andrzejki to ostatnia chwila do zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 22 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez klasę VII. Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Na dyskotece andrzejkowej oczywiście nie zabrakło również wspólnych zabaw przygotowanych przez Dj-ów. m. in. Belgijka, kaczuszki, gorące krzesełka oraz chusteczka. Uczestnicy mieli również możliwość zjeść wspólny posiłek w postaci pizzy, napoi, soków oraz owoców. Wybrani zostali również król i królowa balu, którzy najlepiej spisali się w tańcu. Wszyscy wspaniale się bawili i mają miłe wspomnienia.

Czytaj więcej: Dyskoteka Andrzejkowa

Spotkanie z weterynarzem

23 listopada2021r. odbyło się spotkanie przedszkolaków z lekarzem weterynarii – panią Sylwią Bodek. Celem tego spotkania było poznanie specyfiki pracy weterynarza, a także kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt.
Na początek pani doktor opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca oraz uświadomiła, że zwierzęta, tak jak ludzie, też chorują, cierpią i wymagają pomocy oraz leczenia. Pani weterynarz na spotkanie przyprowadziła ze sobą suczkę Kodę, co wprawiło przedszkolaków w ogromny zachwyt. Dzieci miały okazję przekonać się, że może ono być bardzo przyjaznym i wrażliwym towarzyszem. Mogły również obejrzeć i dotknąć przedmioty, którymi na co dzień posługuje się Pani Sylwia. Przedszkolaki także bardzo chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zwierząt, które posiadają w domu.
Podczas spotkania, każdy chętny przedszkolak mógł wcielić się w rolę weterynarza, przeprowadzając badanie kontrolne swojego zwierzaka-pluszaka lub w leczenie chorego. Wszystko przebiegało prawidłowo. Badanie i leczenie chorego zwierzaka–pluszaka też się powiodło. Dzieci za wspaniałe zachowanie i ogromną aktywność podczas spotkania otrzymały breloczki oraz słodkości. Panią Sylwię pożegnaliśmy gromkimi brawami oraz dyplomem. 

W imieniu przedszkolaków  dziękujemy Pani weterynarz za ciekawe i pouczające spotkanie.

Czytaj więcej: Spotkanie z weterynarzem

Niepodległa do Hymnu!

W dniu 10 listopada o godzinie 11.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Na odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej spotkali się uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami.

Jak co roku w listopadzie postanowiliśmy uczcić jedno z największych wydarzeń w historii naszej ojczyzny – 103 rocznicę odzyskania niepodległości.

Jednak w tym roku postanowiliśmy w naszej szkole obchodzić ją inaczej – radośnie śpiewając dla niej piosenki.

 

Akademię rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu w ramach projektu „Niepodległa do hymnu”. Następnie uczniowie kl. V wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających 11 listopada 1918 r., przypomnieli również jak ważne w życiu legionistów były pieśni, które towarzyszyły im w okopach, w marszu, pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały.

Dziś chcemy, żeby te pieśni ciągle żyły, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało, dlatego w taki właśnie sposób postanowiliśmy świętować poprzez śpiew najbardziej znanych pieśni legionowych.

Czytaj więcej: Niepodległa do Hymnu!

Święto Niepodległości w naszej szkole

11 listopada to ważne święto narodowe, które często obchodzimy również w trakcie zajęć w przedszkolu. Nic dziwnego - to dobra okazja, by porozmawiać o tym, czym są symbole narodowe, patriotyzm czy sama niepodległość. W tym roku grupa Biedronek i Mrówek również włączyła się w akcję „Niepodległa do Hymnu” i wspólnie uczciła kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości! O godzinie 11.11 przedszkolaki odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego i wykonały plakat „Nasza Ojczyzna”, który ozdobił szkolny korytarz. Uczniowie klas I-III wyszli na spacer z biało-czerwonymi balonami, śpiewali hymn Polski oraz wykonali okolicznościowe prace plastyczne.

Czytaj więcej: Święto Niepodległości w naszej szkole

Wieczór integracyjno-filmowy

 

W piątek 29 października odbył się w naszej szkole wieczór integracyjno-filmowy dla uczniów klasy szóstej. Spotkanie rozpoczęło się o godz.18.00 czytaniem dramatu „Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej – jubileuszowego Narodowego Czytania. Każdy z uczestników miał możliwość wcielenia się w rolę jednej z postaci tegorocznej lektury. W drugiej części odbyły się kalambury. Uczniowie podzieleni na grupy zmierzyli się ze znajomością polskich przysłów. Podsumowaniem wieczoru był seans filmowy oraz nieodzowny popcorn. Oczywiście nie zabrakło lubianej przez wszystkich pizzy i słodkości przygotowanych przez rodziców.

 


Wieczór ten był doskonałą okazją do obejrzenia ciekawych filmów, ale także do wspólnego spędzenia czasu, na rozmowach i dobrej zabawie w gronie kolegów z klasy.